0e8d005639Naukowcy z Vetmeduni Vienna (Uniwersytet Weterynaryjny w Wiedniu), po raz pierwszy w historii, przeprowadzili badania dotyczące sił, na które narażone są psy pracujące jako przewodnicy osób niepełnosprawnych. Fizjoterapeuci oraz analitycy ruchu porównali trzy typy uprzęży, aby zdecydować, która z nich jest najlepsza pod względem zdrowotnym oraz praktycznym, zarówno dla psa, jak i właściciela. Wyniki badania opublikowano w Veterinary Journal.

Pies, aby mógł zostać przewodnikiem, musi przejść czteroletnie szkolenie. Po takim procesie czeka go wieloletnia współpraca z osobą niepełnosprawną, dlatego niezmiernie ważny jest komfort pracy zwierzęcia, co przekłada się na jego zdrowie oraz prawidłową komunikację z człowiekiem.

Według badań przeprowadzonych na grupie ośmiu psów klatka piersiowa tych zwierząt, a dokładniej jej prawa strona, jest narażona na zwiększony nacisk, sięgający nawet do 10% masy ciała zwierzęcia. To sprawia, że codziennie ćwiczenia (bez uprzęży) psów-przewodników są niezwykle ważne dla ich zdrowia.

Okazuje się, że sztywna uprząż umożliwia lepszą komunikację między psem, a człowiekiem, jednak powoduje większy stres u zwierzęcia oraz duży nacisk na jego klatkę piersiową. Idealnym wyborem są regulowane, elastyczne szelki. Dla krótkowłosych psów najlepsze są uprzęże posiadające w budowie hak i pętlę, które zmniejszają ucisk na klatkę piersiową zwierzęcia. W przypadku długowłosych zwierząt - jest to plastikowy zacisk. Według badań najgorsze są metalowe uprzęże, które ograniczają ruchy kręgosłupa i przednich kończyn.

Naukowcy chcą przeprowadzić również długoterminowe badania dotyczące tej grupy zwierząt pracujących. W obecnej chwili są w trakcie poszukiwania sponsorów i partnerów do współpracy.

Źródło: http://www.vetmeduni.ac.at/en/infoservice/presseinformation/press-releases-2014/press-release-01-02-2014-under-pressure/

Klaudia Majcher

Share

bony.jpg

zoetis2024

megavet