Termin alergia pokarmowa zarezerwowany jest dla zespołu objawów uwarunkowanego patologicznymi mechanizmami odpornościowymi. Najczęściej podczas jej przebiegu występuje nadwrażliwość typu I (powstająca za pośrednictwem przeciwciał IgE) oraz typu IV (komórkowego). Zauważono, że pojęcie to jest często nadużywane i stosowane przy diagnozowaniu wszelkich niepożądanych reakcji na żywność.
W pewnych przypadkach jest to tylko różnica semantyczna, gdyż leczenie w głównej mierze opiera się na wyeliminowaniu składnika wywołującego zaburzenia. The American Academy of Allergy, Asthma and Immunology sugeruje jednak używanie pojęcia "nadwrażliwość pokarmowa" - szeroko określa wszelkie nieprawidłowe reakcje organizmu na składniki pokarmowe. Obejmuje ono skutki obserwowane przy toksynach, lekach, odpowiedzi immunologicznej czy zaburzeniach metabolicznych.
W przeglądowym badaniu 278 psów cierpiących na alergię pokarmową wykazano, że czynnikiem najczęściej ją wywołującym jest białko. Najwięcej przypadków stwierdzano przy spożywaniu wołowiny (95), nabiału (55) i pszenicy (42). Niektóre osobniki wykazywały uczulenie na więcej niż jeden składnik.
Alergia pokarmowa u większości pacjentów objawia się swędzeniem w okolicy twarzy lub na całym ciele, nawracającymi infekcjami uszu, zaburzeniami żołądkowo-jelitowymi. Wymienione mogą się pojawiać oddzielnie lub razem.
Żaden z nich nie jest jednak specyficzny dla alergii czy nadwrażliwości pokarmowej. Dlatego dokładna diagnoza musi się opierać na pełnym badaniu klinicznym, wykluczeniu innych przyczyn a ostatecznie na diecie eliminacyjnej. Ta ostatnia polega na wprowadzeniu pokarmu zawierającego nowe źródła białka i węglowodanów.
Niektórzy lekarze podejrzewają, że różnica pomiędzy nietolerancją pokarmową a alergią leży w tym, że ta ostatnia w pewnej mierze pozytywnie reaguje na leczenie glikokortykosteroidami.
Źródło zdjęcia: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Chatuchak_Weekend_Market_P1100759.JPG
Dagmara Majewska