A_cats_nose_in_2008Trądzik u kotów, tzw. tłusta bródka, pojawia się jako wynik zaburzenia rogowacenia mieszka włosowego oraz nadmiernej produkcji łoju przez gruczoły łojowe, najczęściej w okolicy brody. Do tej pory bezpośrednia przyczyna tego procesu nie została poznana. Nie stwierdzono również predylekcji wiekowych, czy rasowych.

 

W przebiegu trądziku w okolicy brody i dolnej wargi zauważa się ciemne zaskórniki, krosty, przebarwienia włosa. Nierzadko dochodzi do wtórnych zakażeń, m.in. Malassezia, Stapylococcus IntermediusPseudomonas multocida - wtedy okolica staje się ciepła, bolesna i obrzmiała. Pierwsze objawy zaczynają się przed ukończeniem jednego roku. U niektórych pacjentów jest to epizod jednorazowy, u innych trądzik utrzymuje się przez całe życie.

Przed postawieniem ostatecznej diagnozy zawsze należy wykluczyć wszelkie inne przyczyny zmian skórnych, przede wszystkim nużycę, grzybicę, zespół ziarniniaka eozynofilowego.

W niektórych przypadkach leczenie może się ograniczyć do terapii miejscowej. Zaleca się wtedy usunięcie okrywy włosowej i bezpośrednie zastosowanie środków keratolitycznych i przeciwłojotokowych, antybiotyków oraz retinoidów. Te ostatnie wcierane mogą niekiedy podrażniać skórę i pogłębiać proces.

W przypadku powikłanych zmian niekiedy konieczna jest antybiotykoterapia ogólna (wg antybiogramu), suplementacja NNKT oraz ewentualnie glikokortykosteroidy.

Źródło: http://www.petmd.com/cat/conditions/skin/c_ct_acne?page=show#.UrddffTuKSo

Źródło zdjęcia: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:A_cat%27s_nose_in_2008.JPG

Dagmara Majewska

Share

bony.jpg

zoetis2024

megavet