ad18164f5cJedną z metod kontroli populacji zwierząt w ogrodach zoologicznych jest kastracja samców. Jednak taki zabieg u hipopotamów jest niezwykle trudny, co związane jest z uwarunkowaniami anatomicznymi. Lekarze weterynarii z Research Institute of Wildlife Ecology (University of Veterinary Medicine, Vienna) zaprezentowali skuteczną metodę kastracji hipopotamów. Zostało to opublikowane w czasopiśmie Theriogenology.

Hipopotam nilowy (Hippopotamus amphibius) jest gatunkiem zagrożonym wyginięciem, jednak w niewoli rozmnaża się niezwykle łatwo. Samica w ciągu 40 lat wydaje na świat nawet do 25 młodych, co jest ilością niemożliwą do utrzymania przez ogrody zoologiczne. W związku z tym kontrola rozrodu hipopotamów nilowych jest konieczna. Kastracja samców, poza ograniczeniem ilości młodych, obniża także agresję między osobnikami.

W związku z wodnym trybem życia jądra hipopotamów schowane są w kanale pachwinowym. To sprawia, że bardzo ciężko zlokalizować je za pomocą wzroku lub omacywania. Kolejnym kłopotem podczas przeprowadzania zabiegu kastracji u hipopotamów jest podanie środków anestetycznych. Poza problemami natury czysto fizycznej - gruba skóra i tkanka podskórna - hipopotamy są w dużym stopniu narażone na zaburzenia w oddychaniu w trakcie sedacji, a czasem nawet na śmierć.

W przytaczanej pracy opracowano dobrą metodę sedacji hipopotamów. Lokalizacji jąder dokonano za pomocą aparatu ultrasonograficznego, a sama metoda usunięcia jąder jest podobna do zabiegu wykonywanego u ogierów.

Artykuł: http://www.theriojournal.com/article/S0093-691X(13)00427-5/abstract

Źródło: http://www.vetmeduni.ac.at/en/infoservice/presseinformation/press-releases-2013/press-release-12-20-2013-birth-control-at-the-zoo/

Klaudia Majcher

Share

bony.jpg

zoetis2024

megavet