Naukowcy z Columbia Center for Translational Immunology pod przewodnictwem dr. Hansa-Willema Snoecka opracowali skuteczną metodę wytworzenia funkcjonalnej tkanki płucnej z ludzkich komórek macierzystych. Badania zostały opublikowane w bieżącym wydaniu Nature Biotechnology.

Kilka lat temu dr Sneock przekształcił komórki macierzyste w komórki prekursorowe endodermy, które ostatecznie mogą zostać zróżnicowane w komórki tkanki płucnej. Tamto badanie wykonano na embrionalnych komórkach macierzystych, które jednak są trudne do pozyskania.

Podobny efekt można otrzymać z łatwiejszych do pobrania, ale wymagających nieco więcej pracy, ludzkich indukowanych pluripotentnych komórek macierzystych. Okazuje się, że naukowcy są w stanie zróżnicować je w sześć różnych rodzajów tkanek układu oddechowego, łącznie z wysoce pożądanymi komórkami pęcherzykowymi (pneumocytami) typu II. Są one odpowiedzialne za produkcję powierzchniowo czynnego związku, czyli surfaktantu, oraz za pomoc w wymianie gazowej i naprawie tkanki płucnej.

To odkrycie wspomoże rozwój transplantologii na wielu płaszczyznach - począwszy od uzyskania możliwości dokładniejszego zbadania tkanki płucnej i sposobów rozprzestrzeniania się chorób w układzie oddechowym, nawet do opracowania metody pozyskiwania komórek macierzystych od pacjenta i hodowania nowych płuc dla tych, u których zwykłe przeszczepy zostały odrzucone.

Źródło:

http://www.iflscience.com/health-and-medicine/stem-cells-converted-lung-tissue

http://www.nature.com/nbt/journal/vaop/ncurrent/full/nbt.2754.html

Źródło zdjęcia: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Emphysema_low_mag.jpg

Klaudia Majcher

Share

bony.jpg

zoetis2024

megavet