Guzy gruczołu sutkowego to najczęściej występujące nowotwory u suk. W związku z tym, aby lepiej zrozumieć przyczyny rozwoju tych zmian zarówno u psów, jak i u ludzi, dr Kaja Sverdrup Borge z Norwegian School of Veterinary Science w ramach pracy doktorskiej przeprowadziła badania dotyczące mutacji i aberracji genetycznych występujących w przypadku guzów nowotworowych gruczołu sutkowego u suk.

Dr Borge porównała częstość występowania znanych już z medycyny ludzkiej zmian genetycznych w dwóch grupach springer spanielów angielskich - z i bez nowotworu gruczołu sutkowego. Geny oceniano także w innych grupach psów, które były lub nie były zagrożone wystąpieniem nowotworu.

Okazało się, że różne warianty genu odpowiedzialnego za rozwój receptorów estrogenowych są związane z ryzykiem pojawienia się guzów sutka. Poza zmianami genetycznymi znanymi z przypadków kobiet cierpiących na nowotwór, dr Borge odkryła również zmiany genetyczne w nowych obszarach genów. Im większa liczba mutacji i aberracji wystąpiła u danego osobnika, tym bardziej złośliwy był nowotwór. Dr Borge udowodniła, że połączenie szczegółowych danych histopatologicznych, pozyskanych w diagnostyce nowotworów sutka, z występującymi mutacjami genetycznymi, może pomóc określić geny specyficzne dla rozwoju nowotworów u psów.

To badanie wykazało, że badania genetyczne u psów, tak samo jak u ludzi, mogą z powodzeniem zostać wykorzystane do diagnozy zmian nowotworowych gruczołu sutkowego.

Źródło: http://phys.org/news/2013-12-genetic-mammary-tumours-breast-cancer.html

Źródło zdjęcia:http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Mammary_tumor.JPG

Klaudia Majcher

Share

bony.jpg

zoetis2024

megavet