zzMice_for_Andrew_Patterson_storyMikrobiom to specyficzne biologiczne środowisko organizmu żywego - człowieka czy zwierzęcia. Badania wskazują, że manipulowanie jego składem może doprowadzić do efektów terapeutycznych dostarczając nowych możliwości leczenia m.in. zaburzeń metabolicznych.

 

Tempol to antyoksydant, który zastosowano w programie badawczym prowdzonym na Uniwersytecie Penn State. Lek ten podawano myszom karmionym dietą wysokotłuszczową. Zauważono u nich znaczne ograniczenie przyrostów w stosunku do grupy kontrolnej.

Okazało się, że tempol wpływa na miokrobiom jelit tych gryzoni. Redukuje ilość niektórych bakterii z rodzaju Lactobacillus, co pociąga za sobą kaskadę reakcji. W konsekwencji doprowadza do wzrostu poziomu kwasów żółciowych, co hamuje aktywność receptora FXR. Ten ostatni reguluje metabolizm kwasów żółciowych, tłuszczów i glukozy w organizmie.

Można domniemywać, że zintegrowane środowisko bilionów drobnoustrojów tworzących mikrobiom wpływa na metabolizm i stan zdrowia myszy. Takiej zależności naukowcy spodziewają się u ludzi. Daje to nadzieję na nowy sposób walki z otyłością, cukrzycą czy innymi zaburzeniami metabolicznymi.

Źródło: http://news.psu.edu/story/288862/2013/09/24/research/adjusting-bacteria-intestines-may-lead-obesity-treatments

Dagmara Majewska

Share

bony.jpg

zoetis2024

megavet