Przeprowadzanie rutynowych badań dna oka kotów geriatrycznych (w wieku powyżej 8 lat) może pomóc w wykryciu zmian w obrębie narządu wzroku wywołanych nadciśnieniem, jeszcze przed wystąpieniem objawów klinicznych. Badanie na ten temat, przeprowadzone na Massey University w Auckland, opublikowano w New Zealand Veterinary Journal.

W badaniu wzięło udział ponad 100 kotów. U każdego z nich przeprowadzono pełne badanie kliniczne, pięciokrotnie zmierzono ciśnienie oraz pobrano mocz i krew. Do dalszej części testów przeszły koty, których wyniki pomiarów ciśnienia krwi były względnie stałe.

Z 73 zwierząt, które spełniły powyższe kryteria, u 12 kotów (16%) stwierdzono zmiany w oku związane z podwyższonym ciśnieniem wewnątrzgałkowym. 10 z nich miało także podwyższone ciśnienie krwi. Jednak tylko 3 koty z wykrytym nadciśnieniem wewnątrzgałkowym wykazywały objawy kliniczne i zaburzenie widzenia, co jest wystarczającym dowodem na to, że należy rutynowo przeprowadzać badanie narządu wzroku.

Choroby oka związane z nadciśnieniem to m.in. retinopatia nadciśnieniowa, choroidiopatia oraz neuropatia nerwu wzrokowego.

Źródło: http://veterinarynews.dvm360.com/dvm/Veterinary+news/Evidence-points-to-routine-retinal-screening-benef/ArticleStandard/Article/detail/829230?contextCategoryId=378

Źródło zdjęcia: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Tired_20-year-old_cat.jpg

Klaudia Majcher

Share

bony.jpg

zoetis2024

megavet