Lecznicze wpływy ruchu, gimnastyki i odpowiednich bodźców u ludzi znane są od setek tysięcy lat. Niedawno zaczęto wykorzystywać tę wiedzę w medycynie weterynaryjnej z coraz większym sukcesem. Na świecie zawód zoofizjoterapeuty znany jest od 20 lat, w Polsce został wprowadzony w 2004. Wykonują go osoby po ukończeniu kursu "Fizjoterapii małych zwierząt", a lekarze weterynarii oraz fizjoterapeuci ludzcy po odbyciu specjalnego szkolenia.
Zoofizjoterapia jest bardzo dynamicznie rozwijającą się specjalizacją wykorzystującą zarówno tradycyjne metody rehabilitacji oraz możliwości, jakie dają nowoczesne zdobycze techniki. Składają się na nią masaż, kinezyterapia i fizykoterapia. Każda z technik ma inne zastosowanie oraz przynosi różne efekty.
Najczęściej z rehabilitacji weterynaryjnej korzystają zwierzęta z zaburzeniami neuromięśniowymi lub mięśniowo-szkieletowymi. Często są to pacjenci cierpiący na przykurcze, bóle mięśniowe, zapalenia ścięgien, choroby zwyrodnieniowe stawów, nadmierne lub obniżone napięcie mięśniowe, obrzęki, blizny tkanek, schorzenia degenerujące stawów, opóźnienia osteosyntezy, ostre urazy narządu ruchu i wiele innych. Zastosowanie niektórych zabiegów, np. takich jak elektromiostymulacji pozwala uniknąć atrofii mięśni, nawet w przypadku kiedy ruch jest przeciwwskazany. Ponadto zoofizjoterapię wykorzystuje się u zwierząt klinicznie zdrowych, ale intensywnie pracujących (np. biorących udział w sportach) oraz ze wskazań zoopsychologa.
Na pierwszej wizycie po przedstawieniu historii choroby pacjenta, wywiadzie, badaniu klinicznym oraz po porozumieniu z lekarzem weterynarii zoofizjoterapeuta tworzy spersonalizowany zestaw ćwiczeń, zabiegów oraz częstotliwości ich wykonywania. Na każdym etapie terapii kontroluje on i ocenia reakcje zwierzęcia na stosowane działania oraz w miarę konieczności dokonuje ich korekt.
Fizjoterapia ma wiele zalet. Jest ona nieinwazyjna i działa bezpośrednio na tkankę. Stanowi także środek prewencyjny przed urazami. Jednakże przede wszystkim, podczas jej stosowania do pacjenta podchodzi się w sposób całościowy w celu wyleczenia chorego, a nie choroby.
Uważa się, że wdrożenie tego typu terapii do programu leczenia na pewno korzystnie wpłynie na rekonwalescencje, a w niektórych przypadkach jest jej nieodzownym i kluczowym elementem.
Od 2009 na terenie naszego kraju działa Polski Związek Zoofizjoterapeutów (PZZ) z siedzibą w Międzyborowie (gmina Jaktorów, powiat grodzki). Jego celem jest m.in. tworzenie profesjonalnego rynku usług z zakresu fizjoterapii zwierząt i sprawnego jego funkcjonowania. Ponadto członkowie dbają o przestrzeganie etyki zawodowej oraz o podnoszenie kwalifikacji. PZZ organizuje szkolenia, kursy kwalifikacyjne i specjalistyczne, egzaminy i inne.
Zespół VetCo chce z przyjemnością poinformować, że już kilkudziesięciu członków PZZ zadeklarowało swoje uczestnictwo w konferencji "Neurologia i rehabilitacja", która odbędzie się już 11-12 stycznia 2014 roku w Falentach k. Warszawy.
więcej na: http://zoofizjoterapeuci.pl/#idea
Dagmara Majewska