Weterynaryjne laboratorium diagnostyczne Kansas State University opracowało nowy test, który wcześniej oraz dokładniej, niż przeprowadzane dotychczas badania, wykrywa zakażenie parwowirusowe u psów.
Zespół naukowców pracujący w zakresie diagnostyki molekularnej stworzył skuteczny test, który, poza tradycyjnie badanymi szczepami 2a i 2b, jest w stanie wykryć nowy szczep 2c.
Parwowiroza to niezwykle ciężka choroba, zwłaszcza psów w młodym wieku, powodująca krwotoczne zapalenie jelit. Rozprzestrzenia się m.in. poprzez kontakt z odchodami zakażonych psów i atakuje limfocyty, co skutkuje immunosupresją układu odpornościowego szczenięcia.
Od lat 70. wirus ewoluował do dwóch typów - 2a i 2b - a w ostatnich latach także do 2c. Komercyjne testy nie są skuteczne w wykrywaniu nowszych szczepów wirusa, co przekłada się na fałszywie ujemne wyniki badań. Badacze z Weterynaryjnego laboratorium diagnostycznego opracowali metodę reakcji łańcuchowej polimerazy w czasie rzeczywistym (real-time PCR), która wykrywa wszystkie szczepy canine parvovirus 2.
Wirus ten nie atakuje ludzi, jednak może infekować koty, które jednak nie wykazują objawów klinicznych. Naukowcy mają zamiar w przyszłości przeprowadzić badania, z których dowiedzą się więcej o szczepach mogących występować u kotów.
Źródło: http://www.k-state.edu/media/newsreleases/nov13/parvovirus11713.html
Źródło zdjęcia: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Canines_Parvovirus.jpg
Klaudia Majcher