Naukowcy z Uniwersytety of Lincoln mają nadzieję na dokonanie przełomu we wczesnym wykrywaniu cierpienia u kotów. Do tego celu chcą stworzyć technologię opartą na komputerowej analizie wyrazu twarzy pacjenta przed i po leczeniu.
Profesor Daniel Mills, jeden z najlepszych behawiorystów w tym ośrodku, od dawna rozwija technikę klinicznej identyfikacji emocji wyrażanych u zwierząt towarzyszących. Natomiast dr Geororgios Tzimiropoulos pracuje nad metodą zautomatyzowanej detekcji ludzkich emocji. Nowy projekt dofinansowany przez Derbyshire-based charity Feline Friends ma połączyć umiejętności obu badaczy.
Uważa się, że takie interdyscyplinarne podejście do problemu jest zarazem bardzo ambitne jak i ma w sobie wielki potencjał. Pozwoli nie tylko na poprawę diagnostyki stanu kotów, ale również stworzy możliwość poszerzania badań na inne gatunki.
Podczas pięcioletnich doświadczeń przebadanych zostanie wiele kotów przed i po leczeniu. Zdjęcia wyrazu ich twarzy będą przesyłane do specjalnego programu komputerowego. W kolejnym etapie nastąpi wybór największych różnic i podobieństw między fotografiami.
Bardzo możliwe, że badania pozwolą w przyszłości na określenie różnych rodzajów cierpienia, a także pomogą właścicielom lepiej reagować na zachowania ich kotów.
Źródło: http://mrcvs.co.uk/en/news-story.php?id=10809