Cranberry_wholeWśród społeczeństwa panuje powszechna opinia na temat korzystnego wpływu żurawiny na leczenie czy zapobieganie zakażeniom układu moczowego (ZUM). Czyż nie byłoby wspaniale, gdyby coś tak prostego, jak wzbogacenie psiej diety o ten składnik rzeczywiście wpływało tak korzystnie? Jakie stanowisko przyjmuje w tej sprawie nauka?

Przede wszystkim należy przypomnieć, że jej ewentualny pozytywny efekt nie bierze się z zakwaszania moczu. Uważa się natomiast, że ogranicza ona zdolność niektórych rodzajów bakterii do przylegania do ściany pęcherza moczowego. Dzięki temu podczas mikcji są one wypłukiwane i nie dochodzi do ich nadmiernego namnażania się a w konsekwencji objawów zapalenia.

Badań na temat korzyści ze stosowania żurawiny w diecie psów jest bardzo niewiele. Dlatego pozostaje jedynie możliwość odniesienia się do tych wykonywanych na ludziach. W tym przypadku jednak można spodziewać się pewnych analogii u zwierząt. Wynika to z tego, że pomiędzy gatunkami istnieje duże podobieństwo czynników wywołujących zakażenia układu moczowego.

Jedna z takich przeglądowych prac badawczych została opublikowana w październiku ubiegłego roku. Obejmowała ona grupę ponad 4450 osób podatnych na ZUM. Wykazano, że stosowanie soku z żurawiny w celu zmniejszenia objawów zapalenia jest mniej skuteczne niż początkowo przypuszczano na podstawie badań przeprowadzonych na niewielkich grupach pacjentów. Dlatego obecnie uważa się, że produkty żurawinowe nie powinny być zalecane w celu zapobiegania ZUM.

Istnieje mało pewnych dowodów potwierdzającym skuteczność tych jagód. Jednakże mając na uwadze wyniki mniejszych badań i bezpieczeństwo ich stosowania dopuszcza się ich suplementację.

Źródła: http://www.petmd.com/blogs/nutritionnuggets/jcoates/2013/nov/how-cranberry-can-be-used-to-prevent-urinary-infections-dogs?icn=HP-HEALTH&icl=Can%20Cranberry%20Help%20to%20Prevent%20Dog%20Urinary%20Tract%20Infection?#.Unf5YPlWym5

Dagmara Majewska

Share

bony.jpg

zoetis2024

megavet