Skręt żołądka (Gastric dilatation volvulus - GDV) to jedna z głównych przyczyn śmierci psów, zaraz po nowotworach, a pierwsza w przypadku dogów niemieckich. Mimo jego powszechnego występowania, przyczyny GDV nadal nie są zbyt dobrze poznane. Prof. Laura Nelson z MSU College of Veterinary Medicine Department of Small Animal Clinical Sciences otrzymała grant z American Kennel Club Canine Health Foundation na przeprowadzenie badań dotyczących skrętu żołądka u psów.
Uznaje się, że przeczynami GDV mogą być sytuacje stresowe, predyspozycje rasowe, złe nawyki żywieniowe, wysiłek po i przed posiłkiem, skorelowanie z innymi chorobami, predyspozycje wiekowe, nadwaga i wiele innych.
"Nie każdy pies musi tego doświadczyć - mówi prof. Nelson - Występuje jednak poważna predyspozycja u niektórych psów. Starsze, nerwowe, a także duże i olbrzymie rasy psów - szczególnie dogi niemieckie (i podobne psy z głęboką klatką piersiową) - są predysponowane do skrętu. Ale nadal nie wiemy czym jest to spowodowane. To jest to, czego chcemy się dowiedzieć - dlaczego niektóre psy doświadczają skrętu żołądka, a inne nie."
Zespół prof. Nelson zbada zależność ruchomości i skurczów żołądka związanego z trawieniem pokarmu z podwyższonym ryzykiem GDV. Naukowcy określą biochemiczne i genetyczne zmiany u psów, a także użyją nowego narzędzia diagnostycznego zwanego SmartPill. Jest to kapsułka, która przechodząc przez przewód pokarmowy mierzy jego kwasowość i ciśnienie. Oprócz badań motoryki żołądka, badacze ocenią ilość wydzielanych hormonów - motyliny i greliny - odpowiedzialnych m.in. za ruchomość przewodu pokarmowego.
Odkrycie konkretnej przyczyny GDV pozwoliłoby opracować testy genetyczne, które wyeliminowałyby z hodowli zwierzęta obciążone taką predyspozycją. Pomogłoby to również lekarzom weterynarii podjąć decyzję o odpowiednio wczesnym wprowadzeniu profilaktycznego leczenia lub gastropeksji u zagrożonych zwierząt.
Miejmy nadzieję, że zespołowi naukowców uda się ujawnić prawdziwą przyczynę skrętu żołądka u psów.
Link do rozmowy z prof. Laurą Nelson na temat skrętu żołądka u psów:
http://www.avmamedia.org/display.asp?sid=549&NAME=Bloat_in_Dogs
Źródło:
http://cvm.msu.edu/about-the-college/news-and-events/news/understanding-bloat-for-better-treatment
http://www.globalspan.net/bloat.htm
Źródło zdjęcia: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:GDV_x-ray.JPG
Klaudia Majcher