PDB_1lm8_EBINaukowcy z Johns Hopkins University School of Medicine przedstawili badania, w których gojenie ran u starszych myszy, poza podaniem komórek macierzystych, wsparli terapią genową. Ich odkrycia oferują wgląd w sytuację starszych pacjentów, u których wykorzystanie "mocy" komórek macierzystych nie jest już tak skuteczne.

Aby oparzenie lub rana mogły się zagoić, komórki macierzyste ze szpiku kostnego wędrują w miejsce uszkodzenia, gdzie mogą stać się naczyniem krwionośnym, komórkami skóry czy innymi tkankami naprawczymi. Migracja i osadzanie komórek macierzystych jest kierowane przez białko zwane Hypoxia-Inducible Factor-1 (HIF-1). U starszych pacjentów w przypadku urazu uwalnianych jest znacznie mniej komórek potrzebnych do naprawy, zarówno komórek macierzystych, jak i czynnika HIF-1.

Początkowo proces leczenia próbowano usprawnić poprzez wykorzystanie jednynie terapii genowej z użyciem kopii genu kodującego HIF-1. Jednak nie było to wystarczające. Kolejnym krokiem naukowców była terapia skojarzona - genetyczna z komórkami macierzystymi pobranymi ze szpiku kostnego młodych myszy, a następnie namnożonymi w laboratorium.

Po 17 dniach widać było znaczące efekty - w grupie poddanej terapii kombinowanej było więcej myszy, których rany zagoiły się szybciej niż w innych grupach zwierząt. U myszy, u których zastosowano terapię skojarzoną zaobserwowano także lepszy przepływ krwi i większą ilość naczyń krwionośnych zaopatrujących rany.

Źródło: http://www.newswise.com/articles/gene-and-stem-cell-therapy-combination-could-aid-wound-healing

Źródło grafiki: http://en.wikipedia.org/wiki/File:PDB_1lm8_EBI.jpg

Klaudia Majcher

Share

bony.jpg

zoetis2024

megavet