Międzynarodowy zespół badaczy może w końcu potwierdzić to, co przez kilka lat było obiektem przypuszczeń wielu naukowców, a mianowicie - pochodzenie wirusa SARS, który w 2003 roku był przyczyną światowej pandemii.

Aby potwierdzić domysły, chińscy naukowcy przez rok zbierali próbki materiału genetycznego od nietoperzy z rodziny Rhinolophidae, czyli podkowcowatych, zamieszkujących Kunming - mieście w południowo-zachodnich Chinach. Dzięki temu, że współdziałali z zespołami z Australii, Singapuru oraz Stanów Zjednoczonych, odnaleźli co najmniej siedem różnych szczepów koronawirusa podobnego do SARS i udało się wyizolować ich żywe formy.

Okazało się, że te zgromadzone wirusy są zdolne do wiązania się bezpośrednio z ludzkimi receptorami komórkowymi. To odkrycie sugeruje, że wirus SARS może być przekazywany bezpośrednio od nietoperzy do ludzi.

Naukowcy w związku z tym przestrzegają przed kontaktem z nietoperzami, które mogą być potencjalnym źródłem wirusa.

Wyniki badania zostały opublikowane 30 października 2013 roku w czasopiśmie Nature: http://www.nature.com/nature/journal/vaop/ncurrent/full/nature12711.html

Źródło: http://www.huffingtonpost.com/2013/10/31/sars-bats-source-origin_n_4182636.html

Źródło zdjęcia: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Rufous_Horseshoe_Bat_(Rhinolophus_rouxii)_(6105947614).jpg

Klaudia Majcher

Share

bony.jpg

zoetis2024

megavet