Okazuje się, że nową szansą na odkrycie skutecznego środka przeciwbólowego może być... mysz z rodzaju Onychomys, która nie czuje bólu podczas zjadania jadowitych skorpionów.

Mysz zwana "grasshopper mouse" zjadając skorpiona nie czuje długotrwałego, pulsującego bólu, jaki by pojawił się u człowieka ukłutego przez tego pajęczaka. Według głównej autorki badania - dr Ashlee Rowe z Michigan State University - zwierzę w trakcie posiłku doznaje ogólnego działania przeciwbólowego. W trakcie badań okazało się, że mysz narażona na jad skorpiona, a następnie na formalinę, czuje znacznie słabiej ból niż zazwyczaj.

Naukowcy zbadali dwa dobrze znane kanały sodowe w nerwach, które przekazują sygnały bólowe do mózgu (Nav1.7 i Nav1.8). Kiedy u większości zwierząt jad skorpiona wiąże się z Nav1.7, u myszy ten proces dotyczy Nav1.8, który to wyłącza kanał. Zablokowanie kanału Nav1.8 powoduje zatrzymanie przesyłania sygnałów o charakterze bólu do mózgu.

Ponadto gryzoń z rodzaju Onychomys posiada kwas glutaminowy w kluczowej pozycji łańcucha  kanału białkowego. Ta mutacja prawdopodobnie powoduje zmianę w wiązaniu się toksyny. Inne zwierzęta, takie jak np. golec, także posiadają tego typu mutację. Jednak musi być pewien powód dla którego właśnie u tej konkretnej myszy spożywanie toksyny skorpiona nie jest groźne. Z tego powodu naukowcy zbadają również wszystkie frakcje peptydów z jadu pajęczaka.

Źródło: http://www.abc.net.au/science/articles/2013/10/25/3876292.htm

Źródło zdjęcia: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Chihuahuan_grasshopper_mouse.jpg?uselang=pl

Klaudia Majcher

Share

bony.jpg

zoetis2024

megavet