Wiadomo, że w niektórych organizmach występuje niewielka liczba komórek, które nie są genetycznie zgodne z ich własnymi. Takie zjawisko nazywamy mikrochimeryzmem. Z wcześniejszych badań naukowców z University of Missouri College of Veterinary Medicine wynika, że tego typu przypadki mogą (poza ludźmi) występować u psów, a w najnowszych doniesieniach została przez nich potwierdzona możliwość przenoszenia się komórek pomiędzy suką a jej nienarodzonymi szczeniętami.

W niektórych przypadkach komórki pochodzące od szczeniąt pozostają w organizmie suki i, pomimo różnicy genetycznej, kontynuują swój rozwój. Naukowcy odkryli, że te komórki mogą się przenieść od matki na kolejne płody w odległym czasie.

Taką tezę potwierdził ciekawy przypadek kliniczny - mikrochimeryzm u suki, która urodziła szczenięta o różnej płci. Po porodzie znaleziono w jej organizmie komórki z chromosomem Y. Badacze znaleźli także identyczne genetycznie komórki u szczeniąt płci żeńskiej, które urodziły się w kolejnym miocie. Oczywistą sprawą jest, że nowonarodzone suczki nie mogły być w ciąży, co sugeruje, że komórki pochodziły od ich starszych braci.

Powyższe odkrycie jest niezwykle istotne dla medycyny weterynaryjnej oraz ludzkiej, ponieważ pokazuje jak ogromne są możliwości transferu komórek płodowych w organizmach żywych.

Źródło: http://munews.missouri.edu/news-releases/2013/1023-older-siblings%E2%80%99-cells-can-be-passed-from-female-dogs-to-their-puppies-in-the-womb-mu-researchers-find/

Źródło zdjęcia: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Golden_retriever_puppies_4_wk.jpg?uselang=pl

Klaudia Majcher

Share

bony.jpg

zoetis2024

megavet