Tłumaczenie artykułu "Rare breed: Professor one of only 300 veterinary neurologists in world", który pojawił się w Columns The online newspaper for the University of Georgia Community.
Prof. Simon R. Platt jest głównym wykładowcą styczniowej konferencji VetCo - "Neurologia i rehabilitacja małych zwierząt w praktyce".
W świecie specjalistów weterynaryjnych prof. Simon Platt jest jednostką unikatową - to dyplomowany specjalista zarówno American College of Veterinary Internal Medicine, jak również European College of Veterinary Neurology. Każdego roku przybywa dyplomowanych neurologów weterynaryjnych, którzy posiadają tytuł specjalisty, jednak obecnie jest to grupa zaledwie trzystu lekarzy weterynarii z całego świata. [Jedynym polskim członkiem tych stowarzyszeń jest dr n. wet. Marcin Wrzosek z UP Wrocław - przyp. red]
Podczas gdy od najmłodszych lat okazywał on duże zainteresowanie nauką i biologią, w jego życiu miał miejsce jeden nienaukowy wątek. Simon rozważał pójście w ślady dziadka i chciał zostać pilotem sił powietrznych.
"Dziadek odwiódł mnie od tego pomysłu. Powiedział mi, że mnie zestrzelą i zginę. Miałem wtedy 8 lat. Był to dość mocny argument." - wspomina Platt.
Młody Simon zdecydował się pójść w kierunku medycyny. Skończył szkołę weterynaryjną, po czym odbył staż na Ontario Veterinary College, gdzie praktykował choroby wewnętrzne i chirurgię małych zwierząt, w trakcie którego został przydzielony na kilka tygodni do uczelnianego oddziału neurologicznego. Krótki czas spędzony tam wytyczył kierunek jego kariery.
Po ukończeniu stażu wrócił do Wielkiej Brytanii, gdzie zajął się prywatną praktyką.
"Miałem styczność z wieloma przypadkami neurologicznymi. Wywoływały u mnie frustrację, ponieważ nie umiałem ich leczyć. Nie dość, że brakowało mi odpowiedniego sprzętu, nie posiadałem również wystarczającej wiedzy i doświadczenia. Postanowiłem więc wziąć udział w kilku kursach neurologicznych i dzięki nim zdałem sobie sprawę, że neurologia jest moim powołaniem i chcę realizować tę pasję".
W 1995 roku Platt wyjechał na rezydenturę na University of Florida, gdzie studiował 3 lata pod opieką dr Cheryl Chrisman.
"Cheryl Chrisman bardzo mnie inspirowała. Po pół roku pracy na uniwersytecie uświadomiłem sobie, że chcę pracować jako naukowiec." - powiedział Platt.
W październiku 1998 roku przyjął propozycję pracy jako wykładowca na University of Georgia - College of Veterinary Medicine. Dwa lata później odszedł do Animal Health Trust Centre w Suffolk w Anglii, gdzie kierował jednotką neurologii/neurochirurgii. Pragnienie kontynuowania badań naukowych poprowadziło go z powrotem do USA po telefonie od pani dziekan Wydziału Medycyny Weterynaryjnej University of Georgia - Sheili W. Allen. To ona zachęciła go ubiegania się o stanowisko wykładowcy neurologii.
"Jest nam przykro, że pozwoliliśmy odejść dr Plattowi w 2000 roku" - powiedziała Allen. "Był doskonałym wykładowcą i bylibyśmy szczęśliwi, gdyby chciał ponownie pracować na UGA."
Platt lubi w szczególności pomagać studentom w odkrywaniu ich potencjału.
"Wychowałem się w środowisku robotniczym w Anglii. Kiedy dorastałem, wielu ludzi mówiło mi, że nigdy nie będę wystarczająco dobry, aby pracować w wysoko wykwalifikowanym zawodzie, a tym bardziej w środowisku akademickim. Ze względu na to, co udało mi się osiągnąć, cieszę się, gdy mogę pomóc innym osiągnąć rzeczy, które z pozoru wydają się dla nich niemożliwe".
Prof. Platt prowadzi badania kliniczne u psów z glejakiem - najczęściej występującym typem pierwotnego nowotworu mózgu występującego u ludzi. Badania prowadzi wspólnie z Oddziałem Neurochirurgii na Wydziale Medycyny na Emory University. Pozytywne wyniki tych eksperymentów mogą pomóc nie tylko zwierzętom, ale także ludziom cierpiącym z powodu glejaka.
Dzięki współpracy z Boo Radley Foundation oraz lekarzami weterynarii, psy ze zdiagnozowanym nowotworem mózgu, za zgodą właścicieli, uczestniczą w badaniach klinicznych oraz zabiegach. Wycięcie glejaka jest poprzedzone podaniem pojedynczej dawki leku Cetuximab w okolicę zmiany nowotworowej. Wielu z pacjentów po terapii cieszy się bardzo dobrą jakością życia, nawet rok po zabiegu.
Simon Platt wierzy, że badania nad glejakiem przyniosą korzyść zarówno zwierzętom, jak i ludziom. Twierdzi również, że neurolodzy weterynaryjni powinni współpracować w tworzeniu dużej bazy wiedzy dotyczącej przypadków neurologicznych, ich diagnozy oraz leczenia.
"Wieloośrodkowa współpraca jest przyszłością neurologii weterynaryjnej." - twierdzi Platt. "Musimy doskonalić diagnostykę i leczenie chorób, bazując na licznych przypadkach u pacjentów w różnym wieku, aby badania były jak najbardziej wiarygodne."
Tłumaczenie: Justyna Górecka