Alona_Beach_Panglao_Island_2052877730_1Większość nowotworów u psów pojawia się w średnim lub w starszym wieku. Zwierzęta domowe żyją coraz dłużej oraz cieszą się wyższą jakością życia. Z tych powodów można się spodziewać, że nowotwory będą diagnozowane znacznie częściej.

Nowotwór jest chorobą, w której dochodzi do spontanicznego, niepohamowanego, niekontrolowanego wzrostu komórek na podłożu tkanki zdrowej. Wszystko, co zaburza naturalne procesy tych najmniejszych strukturalnych i funkcjonalnych jednostek może mieć bezpośredni lub pośredni wpływ na rozwój choroby. W każdej znajdują się geny odgrywające kluczową rolę w mechanizmach ich wzrostu, dojrzewania i różnicowania. Są to tzw protoonkogenny, które w wyniku mutacji przekształcane są w onkogeny, odpowiedzialne za powstanie nowotworu.

Badania dowiodły, że niektóre geny są utrwalone wewnątrz rasy. Przykładem może być berneński pies pasterski. Wykazano, że u około 1/4 populacji tej rasy rozwinie się nowotwór. Najczęściej stwierdza się u nich histiocytozę oraz mastocytomę, które uważa się za dziedziczne poligenowo.

Należy pamiętać, iż obciążenie genetycznie nie determinuje nowotworu w 100%. Istnieją geny supresorowe hamujące rozwój komórki zmutowanej. Niebagatelny wpływ odgrywają również czynniki zewnętrzne takie jak stres, dieta i otoczenie. Dlatego rozwój choroby nowotworowej to w dużej mierze nieprzewidziane zjawisko obejmujące złożoną interakcję genetyki i środowiska. Dobrze ilustruje to etiologia nowotworu pęcherza moczowego w terrierów szkockich. Ryzyko jego wystąpienia wzrasta u tej rasy siedmiokrotnie, jeśli zwierzę będzie miało kontakt ze środkami chemicznymi zawierającymi substancję 2,4D.

Przykładami substancji onkogennych mogą być również promieniowania UV (nowotwór skóry), rentgenowskie (nowotwory tarczycy), jonizujące (białaczka), aniliny (rak pęcherza moczowego u ludzi), wirusy (brodawczak), metale ciężkie, azotyny i nitrozaminy i wiele innych. Należy pamiętać, że wpływ czynników kancerogennych na ryzyko pojawienia się nowotworu jest wprost proporcjonalny do długości i intensywności ekspozycji.

Źródło: http://pets.webmd.com/dogs/dog-tumors-cancers

Źródło zdjęcia: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Alona_Beach,_Panglao_Island_(2052877730).jpg

Dagmara Majewska

Share

bony.jpg

zoetis2024

megavet