Im_BORED_3303387519_1Większość nowotworów  kotów pojawia się w średnim lub starszym wieku. Uważa się, że aż 32% populacji w wieku powyżej 10 lat umrze w wyniku choroby nowotworowej różnego rodzaju. Te dane wyraźnie wskazują, że jest to współcześnie bardzo poważny problem zdrowotny tych zwierząt.

Nieco ponad połowa nowotworów (52%) znajduje się w obszarach, które są dostępne podczas podstawowego badania klinicznego. Dokładne oglądanie i omacanie skóry, jej wytworów oraz jamy ustnej może pozwolić na wykrycie ich we wczesnym etapie. Najczęściej obserwuje się zmiany tej pierwszej. Obejmują one 25% wszystkich nowotworów, z czego 50-65% ma charakter złośliwy. Następne w częstotliwości są guzy sutków. Rozwijają się one u aż 17% samic, w większości wypadków obejmując wszystkie gruczoły listwy. Bardzo częste są również nowotwory jamy ustnej, z której prawie wszystkie są złośliwe. Najczęściej stwierdza się rak płaskonabłonkowy. Warto również pamiętać, że u od 1/1 000 do 1/10 000 kotów obserwuje się mięsaki poszczepienne.

Niestety, pozostałą część wszystkich nowotworów stanowią te, które obejmują narządy wewnętrzne. Do tej grupy należy chłoniak, jeden z najczęściej występujących u kotów . Zauważono, że może on być bezpośrednio związany z wirusem białaczki kotów (FeLV). U zwierząt zakażonych tym patogenem ryzyko pojawienia się chłoniaka wzrasta o 60%. Prawdopodobieństwo wzrasta także przy zarażeniu kocim wirusem niedoboru odpornościowego (FIV).

W przypadku podejrzenia nowotworów narządów wewnętrznych konieczne są badania dodatkowe.  Zaleca się pobranie próbek w celu wykrycia FIV i FeLV, wykonanie morfologii i biochemii krwi oraz badanie moczu. W niektórych przypadkach stwierdza się hipokaliemię oraz proteinurię.

Wstępne potwierdzenie, wszystkich rodzajów nowotworów, należy uzupełnić o zdjęcie rentgenowskie w celu wykazania zmian w narządach wewnętrznych, w tym ewentualnych przerzutów. Bardzo przydatne jest także badanie USG. Ponadto ze zmian warto pobrać próbki podczas biopsji aspiracyjnej cienkoigłowej, co pomoże zidentyfikować nowotwór i opracować plan leczenia.

Źródło: http://pets.webmd.com/cats/cancer-cats-diagnosis-tests

Źródło zdjęcia: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Im_BORED_(3303387519).jpg

Dagmara Majewska

Share

bony.jpg

zoetis2024

megavet