Naukowcy z Oregon State University oraz IDEXX Laboratories opracowali innowacyjne zastosowanie biomarkeru - symetrycznej dimetyloargininy (SDMA) - dzięki której będzie można znacznie wcześniej wykryć przewlekłą chorobę nerek u kotów i, dzięki wdrożeniu odpowiedniego postępowania, przedłużyć im życie od kilku miesięcy nawet do kilku lat. Badanie zostało opublikowane w The Veterinary Journal.

Badania przeprowadzono na 32 zdrowych, starszych kotach. Zademonstrowano skuteczność biomarkera, który potencjalnie mógłby stanowić podstawę do nowego testu diagnostycznego. Okazało się, że za pomocą SDMA zidentyfikowano początek przewlekłej choroby nerek średnio o 17 miesięcy wcześniej niż standardowymi metodami, a w jednym przypadku nawet 4 lata wcześniej. SDMA, w przeciwieństwie do badanego rutynowo poziomu kreatyniny, nie ma związku z utratą masy ciała, która może odbywać się w wyniku procesu starzenia się zwierzęcia.

Nowoczesny test, bazujący na tym niezwykłym odkryciu, z pewnością będzie nieocenionym narzędziem diagnostycznym w rękach lekarza weterynarii. Dzięki niemu o wiele wcześniej będzie można zadbać o specjalną dietę i terapię dla kotów, które są narażone na rozwój przewlekłej choroby nerek.

Należy pamiętać, że niewydolność nerek, obok nowotworów i chorób układu pokarmowego, jest jedną z najczęstszych przyczyn śmierci kotów w wieku od 12 do 18 lat, dlatego też u tych pacjentów konieczna jest zmiana diety, a w szczególności redukcja przyjmowanego z pokarmem białka oraz fosforu. Według badań, dodatkami, które działają korzystnie w przypadku przewlekłej choroby nerek, są oleje rybie, przeciwutleniacze, l-karnityna oraz triglicerydy o średniej długości łańcucha (MCT).

Źródło: http://oregonstate.edu/ua/ncs/archives/2014/nov/biomarker-could-provide-early-warning-kidney-disease-cats

The Veterinary Journal: http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1090023314004341

Źródło zdjęcia: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Old_Persian_cat_MUCA_2004.jpg

Klaudia Majcher

Share

3

bony.jpg

zoetis2024

megavet